• Parašė: Super User
  • Kategorija: COVID 19 PREVENCIJA
  • Peržiūros: 2712

COVID 19 PREVENCIJA

 

 

 

 

Tėvai jau gali registruoti savo 5–11 metų amžiaus vaikus vakcinacijai nuo COVID-19 ligos

 

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SVEIKATOS APSAUGOS MINISTERIJOS

 

SPAUDOS TARNYBA

Biudžetinė įstaiga, Vilniaus g. 33, LT-01506 Vilnius, tel. (8 5) 266 1400,

faks. (8 5) 266 1402, el. p. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.http://www.sam.lt.

 

Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre, kodas 188603472

 

2021 m. spalio 13 d.

 

Pajutę peršalimo simptomus likime namie

 

Per gripo sezoną, kurio metu stebimas sergamumo gripu ir kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI) pakilimas, sulaukiama pranešimų, kad vaikai ugdymo procese dalyvauja turėdami ūmių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų požymių. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama sustabdyti COVID-19 ligos plitimą ir saugoti vaikų sveikatą, atkreipia tėvų ir ugdytojų dėmesį, kad vaikai, turintys ŪVKTI simptomų, neturi vykti į ugdymo įstaigas. Primenama, kodėl tai yra svarbu.

 

Esant ekstremaliajai situacijai dėl COVID-19 ligos ir atėjus gripo sezonui svarbu, kad kontaktiniame ugdyme dalyvautų vaikai be ŪVKTI požymių, pvz., karščiavimo, kosulio, pasunkėjusio kvėpavimo ir pan. Kai kurie tėvai nelaiko peršalimo liga, tačiau toks jų požiūris gali padėti infekcijai plisti bendruomenėje.

 

Ugdymo įstaigose dėl didelio vaikų skaičiaus ir vaikų bendravimo ypatumų yra palanki terpė plisti ir COVID-19 virusui. Pastarąjį mėnesį koronaviruso protrūkių daugiausiai fiksuojama ugdymo įstaigose, tačiau bendromis ugdymo įstaigų bendruomenių, tėvų ir visuomenės sveikatos specialistų pastangomis protrūkiai greitai suvaldomi ir jie pasibaigia apimdami mažesnį nei kituose sektoriuose užsikrėtusiųjų skaičių.

 

SAM primena, kad darželiai ir mokyklos prie įėjimo į ugdymo įstaigą tėvams (globėjams, rūpintojams), darbuotojams ir kitiems asmenims turi pateikti informaciją apie draudimą ugdyme dalyvauti vaikams, kuriems pasireiškia ŪVKTI požymiai (pvz., karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.).

 

Vaikai, kuriems pasireiškia ŪVKTI požymiai (pvz., karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.) į ugdymo įstaigą ar kitas žmonių susibūrimo vietas neturi būti vedami. Tais atvejais, kai vaikui pasireiškia ŪVKTI požymiai ir tėvams (globėjams, rūpintojams) kyla abejonių, ar tikrai vaikas esamos sveikatos būklės gali eiti į ugdymo įstaigą nekeldamas pavojaus užkrėsti savo grupės, klasės draugų, rekomenduojama registruoti vaiką pasitikrinti (atliekant COVID-19 testą) dėl COVID-19 ligos karštąja koronaviruso linija tel. 1808 arba pildant elektroninę registracijos formą adresu www.1808.lt. Dėl tolesnės vaiko sveikatos priežiūros rekomenduojama konsultuotis su šeimos gydytoju. Vaikų, turinčių pagal amžių teisę į skiepą (virš 12 m. amžiaus), tėvai raginami apsaugoti vaikus nuo klastingo viruso ir juos paskiepyti.

 

Teisės aktai, reglamentuojantys vaikų ugdymo procesą esant ekstremaliajai situacijai:

 

Sprendimas dėl pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo organizavimo būtinų sąlygų

 

Sprendimas dėl ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo organizavimo būtinų sąlygų

 

 

SAM Spaudos tarnyba

 

 

DĖMESIOǃ

    

 

Kas žinotina tėvams apie vaikų skiepijimą nuo koronaviruso infekcijos 

Tėvams kyla daug klausimų apie vaikų nuo 12 metų skiepijimą: ar verta skiepyti, koks galimas šalutinis  skiepo poveikis, ar vakcinos saugios, kaip sunkiai koronavirusu serga vaikai, ar ši liga jiems pavojinga. 

Į visus šiuos ir kitus klausimus apie vaikų skiepijimą nuo koronaviruso infekcijos tiesioginės transliacijos  metu atsakė Kauno klinikų Vaikų ligų klinikų vadovas profesorius Rimantas Kėvalas, Lietuvos sveikatos  mokslų universiteto Vaikų ligų klinikos docentė, vaikų ligų gydytoja, mokslininkė Lina Jankauskaitė,  Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos kancleris Julius Lukošius ir Sveikatos apsaugos ministerijos  Elektroninės sveikatos sistemos ir informacinių išteklių skyriaus vyriausiasis specialistas Lukas Galkus. 

Ar teisingas teiginys, kad vaikai koronaviruso infekcija perserga labai lengvai? 

Didžioji dauguma vaikų koronaviruso infekcija perserga lengvai, bet yra ir nemažai sunkiai sergančių vaikų. Trečdaliui vaikų, kurie patenka į ligonines, reikalinga deguonies terapija – tai yra pakankamai sunkūs  ligoniai. 

Ar galima iš anksto numatyti, kurie vaikai sirgs sunkiai? 

Iš anksto nuspėti, kaip vaiko organizmas sureaguos į koronaviruso infekciją, nėra galima. Tai priklauso nuo  individualios organizmo reakcijos. 

Ar vaikai miršta nuo koronaviruso infekcijos? 

Lietuvoje nuo koronaviruso infekcijos iki šiol nemirė nė vienas vaikas. Tačiau, pavyzdžiui, JAV iki 2021 m.  gegužės mėnesio buvo mirę 8,7 tūkst. vaikų. Konstatuojama, kad prasčiausia vaikų sergamumo situacija  tose valstijose, kur maži bendri pasiskiepijusių skaičiai.  

Kauno vaikų ligų klinikoje šiuo metu du sunkiai sergantys vaikai gydomi intensyvios terapijos skyriuje,  naujagimių reanimacijoje guli koronavirusu sergantis naujagimis.  

Pastebėta, kad dabar vyraujanti delta atmaina ypač plinta tarp vaikų ir jaunimo. 

Kokios sunkiausios komplikacijos gali būti vaikams susirgus koronaviruso infekcija?  

Skirtingai negu suaugusiems, vaikams gali pasireikšti multisisteminis uždegiminis sindromas, kuris išsivysto  nuo kontakto su koronaviruso infekcija praėjus dviem – penkioms savaitėms.  

Šis sindromas pasireiškia bendra organizmo šoko būkle ir daugybiniu organų nepakankamu. Kauno vaikų  ligų klinikos jau yra turėjusios dešimtis tokių ligonių, kuriems buvo pažeistos beveik visos organizmo  sistemos: širdis, kraujotaka, plaučiai, inkstai, oda ir t.t. Tai yra nepaprastai sunki būklė, reikalaujanti  intensyvaus, agresyvaus ir brangaus gydymo. 

Svarbu pažymėti, kad multisisteminis uždegiminis sindromas gali išsivystyti ir jokių koronaviruso infekcijos  simptomų nejutusiems vaikams. Tad jei vaikai serga be simptomų, tai dar nereiškia, kad koronavirusas jiems  pakenkti negali. 

Net ir persirgus labai lengva forma beveik pusei vaikų būdingas pokovidinis sindromas. Jis gali pasireikšti  tokiais simptomais, kaip galvos ir pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas. 

Kokie argumentai dėl vaiku skiepijimo? 

Skiepai padeda išvengti sunkių susirgimų atvejų. Jie taip pat leidžia tęsti kontaktinį mokymą mokyklose ir  didina bendrą visuomenės imunitetą. 

Kokią riziką vaikų organizmui kelia skiepai? Internete sklinda informacija, kad vaikams (vienam iš 5  tūkstančių) skiepai sukelia miokardito riziką – ar ši informacija teisinga? 

Vienas miokardito atvejis tarp 5 tūkstančių pasiskiepijusių yra visiškai klaidinantis skaičius. 

JAV duomenimis, miokarditas, arba širdies raumens uždegimas, pasireiškė tik keliems atvejams iš milijono. Taigi miokardito rizika po skiepų yra labai nedidelė. 

Kauno klinikų Vaikų ligų klinikose pasitaikė iš viso trys miokardito atvejai, svarbu pažymėti, kad visi jie  praėjo savaime, be jokio gydymo. 

Ar tiesa, kad pasiskiepijus miokardito rizika didesnė berniukams? Jei taip, ar bendra skiepo nauda  nusveria galimą žalą? 

Yra duomenų, kad pasiskiepijus berniukams ir jaunuoliams miokardito rizika yra didesnė, negu mergaitėms.  Tačiau ji yra vis tiek labai nedidelė. 

Daug didesnė rizika, kad širdies raumuo bus pažeistas nepasiskiepijus ir susirgus koronaviruso infekcija, nes  būtent širdies raumenyje yra specifiniai receptoriai, prie kurių prisikabina koronavirusas.  

Širdies raumuo taip pat būna pažeidžiamas po koronaviruso infekcijos pasireiškus multisisteminiam  uždegiminiam sindromui, per kurį vykstantys daugybiniai sutrikimai sukelia ypač dideles viso organizmo  problemas.  

Taigi bendra skiepo nauda neabejotinai nusveria galimą žalą. 

Ar yra vaikų, kurių nuo koronaviruso infekcijos skiepyti negalima? Kaip tėvams žinoti, ar jų vaikai gali būti  alergiški koronaviruso vakcinoms? Jei vaikas linkęs į alergijas, pavyzdžiui, šokoladui ar riešutams, ar tai  reiškia, kad jo nereikėtų skiepyti? 

Taisyklės tos pačios kaip ir kitų vakcinų atveju. Vaikų, kaip ir suaugusių, negalima skiepyti tik tokiu atveju,  jeigu prieš tai yra pasireiškusi alerginė reakcija kažkuriam vakcinos komponentui. Tokių atvejų pasitaiko  labai mažai. Juos rodo iki tol fiksuotos alerginės reakcijos po anksčiau atliktų kitų vakcinų. 

Kokie vaikams po vakcinų pasireiškia trumpalaikiai šalutiniai poveikiai? Ar jie tokie patys, kaip  suaugusiems, ar gali pasireikšti stipriau nei vyresniems? 

Vaikams, taip pat kaip ir suaugusiems, po vakcinų gali pasireikšti trumpalaikis šalutinis poveikis: skausmas  dūrio vietoje, karščiavimas, prastesnė bendra savijauta. Tai tokie patys simptomai, kaip ir nuo bet kurių kitų  vakcinų. Nėra duomenų, kad vaikų šalutinės reakcijos būtų stipresnės nei suaugusiųjų.

Kaip dažnai vaikams pasitaiko trumpalaikiai vakcinos šalutiniai poveikiai? 

Lietuvos Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos duomenimis, šalutinis poveikis vaikams pasireiškia panašiai  kaip ir suaugusiems.  

Kiek mokinių šiuo metu jau yra pasiskiepiję? 

Pilnai paskiepyta šiuo metu yra ketvirtadalis 12-15 amžiaus vaikų, o imunitetą turi (yra vakcinuoti pirma  doze arba persirgę) apie 37 procentus 12-15 amžiaus vaikų.  

Kokiose savivaldybėse ir mokyklose jau yra paskiepyta daugiausia vaikų? 

Savivaldybėse situacija labai skirtinga. Daugiausia paskiepyta vaikų yra Vilniaus mieste: pilnai paskiepyta  daugiau negu 40 proc. 12-15 metų vaikų, o bendra imunizacija (pridėjus tuos, kurie laukia antro skiepo, ar  yra persirgę) – arti 60 proc.  

Nuo Vilniaus nedaug atsilieka Neringa, geri skiepijimo tempai fiksuojami Molėtuose, Akmenėje, Alytaus  mieste.  

Mažiausiai vaikų paskiepyta tose savivaldybėse, kuriose ir bendras skiepijimosi procesas yra lėtesnis, negu  Lietuvos vidurkis – tai Šalčininkų, Skuodo, Kretingos, Kalvarijos savivaldybės.  

Tarp mokyklų lyderiauja Vilniaus mokyklos: Vilniaus licėjus, Jėzuitų gimnazija ir kitos. 

Ar vaikus skiepyti nuo koronaviruso tikrai reikia? 

Tarptautinės medikų organizacijos, tokios, kaip Europos pediatrų akademija, Europos pirminio gydymo  konfederacija, Amerikos ir Kanados pediatrų draugijos, yra pasiekusios sutarimą dėl rekomendacijos, kuriai  pritaria ir Lietuvos pediatrų draugija, tiek Vilniaus, tiek Lietuvos sveikatos mokslų universitetų vaikų ligų  klinikos, kad 12–18 metų vaikai būtų skatinami vakcinuotis nuo koronaviruso. 

Tokia rekomendacija priimta ne tik dėl tiesioginių kovido grėsmių vaikų fizinei sveikatai, bet ir dėl  kontaktinio mokymo užtikrinimo, nes ilgas nuotolinis mokymas jau yra padaręs didelę neigiamą įtaką vaikų  sveikatai.  

Ar tikrai verta skiepyti vaikus, jeigu jie perserga lengvai, o natūraliai įgytas imunitetas yra stipresnis negu  po skiepo? 

Šiuo metu nėra duomenų, kad persirgus natūraliai įgytas imunitetas yra stipresnis nei pasiskiepijus. Persirgusieji gali sirgti ir kitą kartą. Tai priklauso nuo individualaus imuninio atsako, kiek antikūnų  organizmas pagamins.  

Yra duomenų, kad sunkiai persirgus antikūnų organizme lieka labai daug, tačiau turbūt niekas nenorėtų  sirgti sunkiai, kad turėtų daug antikūnų, saugančių nuo kito karto. 

Yra mokslinių spėjimų, kad galbūt vakcinos imuninis atsakas išlieka trumpiau, tarkime, 6-8 mėnesius.  Natūralus imunitetas įgytas persirgus galbūt lieka šiek tiek ilgiau, tačiau dar nepakanka tyrimų tai patvirtinti. 

Laikui bėgant imunitetas mažėja tiek persirgus, tiek po vakcinos, tad vakcinacija reikalinga tiek vienu, tiek  kitu atveju.  

Susidūrus su koronaviruso infekcija per vakcinaciją susiformuoja imuninis atsakas. O susidūrus su  koronaviruso infekcija be vakcinacijos, neturint susiformavusio imuninio atsako gali tekti kovoti su infekcine  liga, kurios forma gali būti sunki. 

Ar pagrįstos abejonės koronaviruso vakcinomis kaip eksperimentinėmis, iki galo neišbandytomis? 

Technologijos, kurių pagrindu buvo sukurtos koronaviruso vakcinos, naudojamos jau trisdešimt metų, o  prieš vakciną paleidžiant į rinką pagal nustatytą tvarką atliekami visi būtini jos bandomieji tyrimai.  

Europos vaistų agentūra visas vakcinų paraiškas vertina labai atsakingai ir jas naudojimui patvirtina tik  tuomet, kai visi reikalingi tyrimai būna atlikti, įrodytas vakcinų efektyvumas ir saugumas.  

Visos Europoje naudojamos vakcinos yra praėjusios visus reikalingus išbandymo procesus. Tad baimintis,  kad vakcinos yra nesaugios, neištirtos, tikrai nereikėtų.  

Kokiais tyrimais pagrįsta, kad galima skiepyti vaikus nuo 12 metų?  

Pagal visas reikalaujamas procedūras atlikti tiek „Pfizer-BioNTech“, tiek „Moderna“ vakcinų kelių fazių  klinikiniai tyrimai, kurių metu nustatytas vakcinų efektyvumas ir saugumas šioje amžiaus grupėje. 

Ar vakcina veiksminga virusui mutuojant – jei ji pagaminta orientuojantis į vieną atmainą, o viruso  mutacija jau gerokai pasikeitusi nuo varianto, kurio pagrindu buvo kuriami skiepai? 

Tyrimų duomenys rodo, kad vakcinos apsaugo nuo sunkių susirgimų ir šiuo metu, kai vyrauja delta atmaina.  Be kita ko, naudojantis informacine RNR platforma sukurti vakciną atmainai yra daug paprasčiau. 

Ar gali vaikų skiepijimas pakenkti jų vaisingumui suaugus? 

Tai vienas iš jokio mokslinio pagrindo neturinčių mitų. Jau žinome, kad pradiniuose vakcinų tyrimuose  dalyvavusių asmenų, nei vyrų, nei moterų, vaisingumas nenukentėjo.  

Dar vienas moksliniais argumentais nepagrįstas mitas yra tai, kad po vakcinos vystosi mažakraujystė.  

Ar yra žinoma, kada Lietuvoje bus galima skiepyti jaunesnius nei 12 metų vaikus? 

Šiuo metu dar nėra registruotų vakcinų, skirtų jaunesniems nei 12 metų vaikams, tačiau „Pfizer-BioNTech“  kompanija prieš kelias savaites pasidalino informacija, kad jau yra baigusi vakcinos tyrimus 5-11 metų  grupėje.  

Jau spalio mėnesio pradžioje „Pfizer-BioNTech“ numato pateikti duomenis vertinimui Europos vaistų  agentūrai. Agentūra planuoja per mėnesį duomenis dėl vakcinos efektyvumo ir saugumo įvertinti ir priimti  sprendimą, ar registruoti šią vakciną jaunesniems asmenims. Dėl vakcinos naudojimo Lietuvoje bus  sprendžiama po Europos vaistų agentūros patvirtinimo. 

Pagrindiniai akcentai, ką turėtų žinoti tėvai, prieš apsispręsdami skiepyti vaikus 

Vaikai koronavirusu dažniausiai perserga lengvai, bet gali sirgti ir sunkiai. Pokovidinio sindromo reiškinius patiria beveik pusė persirgusiųjų vaikų – tai galvos ir pilvo  skausmai, pykinimas, vėmimas. 

Netgi ir besimptomius vaikus gali ištikti multisisteminis uždegiminis sindromas – itin sunki  organizmo būklė su daugybiniu organų nepakankamumu. 

Vaikų skiepijimas leidžia užtikrinti kontaktinį ugdymą pandemijos metu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2024 All rights reserved

Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazija