Konferencija ,,Siela ir širdis ten – Lietuvoje”

 

Lietuvių tautos kelias ne visada buvo tiesus. XX a. iškentusi dvi okupacijas, bet išsaugojusi savo kultūrines ir dvasines vertybes, tauta prisimena ir tuos, kurie padėjo savo galvas Sibiro platybėse. Lapkričio 9-ją dieną Čekiškės Prano Dovydaičio vidurinės mokyklos bendruomenė, minėdama profesoriaus Prano Dovydaičio 70-ąsias žūties metines, surengė konferenciją ,,Siela ir širdis ten – Lietuvoje“ .

Čekiškės Švč. Trejybės bažnyčioje buvo aukojamos Šv. Mišios, kuriose pagerbtas šviesus Prano Dovydaičio ir visų Lietuvos tremtinių atminimas. Konferenciją pradėjo merginų ansamblis (vadovas Alvydas Furmonas), atlikdamas mokyklos himną, kurio autorė  - mūsų mokyklos mokinė Gabrielė Girdauskaitė. 8 klasės mokiniai (mokytoja Adrija Aurylė) deklamavo posmus apie meilę Tėvynei, žmogiškumą, dvasines vertybes.

Konferencijoje sveikinimo žodį tarė ir garbius svečius pristatė mokyklos direktorius Ričardas Saltonas. Jis pasidžiaugė, kad į renginį atvyko kraštotyrininkas Antanas Vaičius,  Kauno krašto ateitininkų vietovės pirmininkė Irena Kunevičienė, Prano Dovydaičio giminaičiai Rita Dovydaitytė- Dagienė, Rimantas Dovydaitis ir moksleiviai bei jų mokytojai iš Babtų, Vilkijos, Karmėlavos B. Buračo gimnazijų ir Lapių pagrindinės mokyklos.

Pirmąjį pranešimą ,,Tauta ir žemė – manyje“ skaitė Čekiškės Prano Dovydaičio vidurinės mokyklos mokinė Justina Tamkevičiūtė. Ji papasakojo apie paskutines profesoriaus Prano Dovydaičio gyvenimo dienas Sverdlovsko lageryje, kur jam buvo įvykdytas mirties nuosprendis. Babtų gimnazijos gimnazistės Roberta Politaitė, Karolina Noreikaitė, Gabrielė Andruškaitė (mokytoja Sigutė Buividienė)  perskaitė pranešimą ,,Gyvenimo dalis, likusi Sibire“.  Tai Babtų krašto mokytojos, iškentusios Sibiro kančias, bet išsaugojusios meilę Tėvynei, šeimos dvasines vertybes, istorija.  Abejingų nepaliko  Vilkijos gimnazijos gimnazistės Rasuolė Laurinavičiūtė ir Paulina Kudzinskaitė  (mokytoja Aldona Plentaitė).  Mergaitės pristatė pačių sukurtą filmuką ,,Lietuvos pasipriešinimo kovos Vilkijos apylinkėse“. Rasuolė atliko dainą ,,Gal pavargai“. Lapių pagrindinės mokyklos moksleivės Raminta Barkauskaitė ir Žygimantė Rinkevičiūtė  (mokytojos Irena Butkevičienė, Jolanta Obolevičiūtė) savo pranešimu ,,Sugrįžęs į Lietuvą žemės saujele“ leido kitaip pažvelgti į Nepriklausomos Lietuvos veikėją Antaną Merkį. Antano Merkio ir Prano Dovydaičio keliai susikirto darbuojantis Lietuvos labui, bet nė vienam iš jų nebuvo lemta sugrįžti į Tėvynę. Tremties baisumus patyrė nemažai Lietuvos gyventojų, bet ne visi apie tai kalba, ne apie visus žinome ir mes. Karmėlavos Balio Buračo gimnazijos moksleivių sukurtas filmas ,,Tremties prisiminimai“ pasakoja apie jų mokykloje dirbančias mokytojas, kurios patyrė tremtinio dalią. Darbą pristatė Dovilė Jurkutė, Deimantė Vaškelytė ir Justinas Šiugždinis (mokytojai Vilija Čerkašinienė ir Gintautas Radzevičius).

Rita Dagienė konferencijos dalyviams perskaitė keletą Laimos Dovydaitytės (profesoriaus dukters) laiškų, parašytų iš tremties. Mokiniai galėjo pažiūrėti, ant kokio popieriaus buvo rašomi laiškai. Kauno krašto ateitininkų vietovės pirmininkė Irena Kunevičienė pasidžiaugė moksleivių pranešimais, profesoriaus Prano Dovydaičio idėjų puoselėjimu ir atminimo saugojimu. Konferencijos pabaigoje merginų ansamblis atliko  dainą ,,Raudoni vakarai“. Mokyklos direktorius Ričardas Saltonas ir ugdymo skyriaus vedėja Laimutė Rutkauskienė konferencijos dalyviams ir juos ruošusiems mokytojams įteikė knygas ir padėkos raštus.

Konferencijos dalyviai apsilankė profesoriaus sodybvietėje Prienų kaime  (Čekiškės seniūnija) ir uždegė atminimo žvakutes. Tik likdami neabejingi dvasinėms vertybėms, gerbdami praeitį, kursime šviesią Lietuvos ateitį. Tikiu, kad tai bus didžiausia padėka profesoriui Pranui Dovydaičiui, tremtyje žuvusiems ir iš tremties sugrįžusiems...

2012-11-09

Istorijos mokytoja Eglė Simonaitienė, renginio organizatorė

© 2024 All rights reserved

Čekiškės Prano Dovydaičio gimnazija